Historia Gniezna i pominiki naszych dziejów

Gniezno to pierwsza stolica Polski, pierwsze arcybiskupstwo, to tutaj odbył się Zjazd Gnieźnieński. Tutaj rozpoczynały pisać się karty naszych dziejów. Miasto położone na siedmiu wzgórzach, a nazwa pochodzi od słów „gniazdo” a także „gnieździć się”. Jest to bardzo mocno powiązane ze znaną wszystkim legendom „O Lechu, Czechu i Rusie”. Miasto oprócz tego, że położone jest na wzgórzach, którego na skutek rozwoju gospodarczego miasta nie można odnaleźć na mapach, leży blisko licznych jezior, które nazywamy polodowcowymi. Długa i burzliwa historia miasta sprzyja jego sławie.

W centrum znajduje się wiele zabytków, głownie sakralnych jest to związane z tym, że było to pierwsze arcybiskupstwo w Polsce. Najsłynniejszym jest Katedra Gnieźnieńska wraz z wzgórzem Lecha oraz Drzwiami Gnieźnieńskimi, gdzie opisane jest życie św. Wojciecha, a także srebrny relikwiarz. W Gnieźnie jest dużo szklaków turystycznych: Szlak Piastowski, Szlak Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego, Szlak Romański, Wielkopolska Droga św. Jakuba, a także szlaki piesze: żółty – pamięci ofiar II wojny światowej, niebieski, czerwony szlak wyprawy gimnazjalistów trzemeszeńskich w 1863 roku i szlak lednicki. Na terenie miasta można podziwiać też wiele jezior, a także wiele parków, które wraz z terenami leśnymi zajmują 541 ha, spora część zieleni leży w granicach miasta. Niedaleko jest do takich miejsc jak Pola Lednickie, gdzie można zobaczyć słynną Bramę Rybę. Warto udać się do Biskupina gdzie jest do obejrzenia osada. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, które znajduje siew pobliżu Jeziora Jelonek. W nim można zobaczyć kolekcje godeł Polski od czasów średniowiecznych do XX wieku, a także popularny staje się spektakl Kultura Polskich Piastów.

Oprócz wielu zabytków, Gniezno może przyciągać terenami zielonymi oraz licznymi jeziorami, ale trzeba również gdzieś przenocować. Właściciele obiektów oferują bardzo szeroką bazę noclegową, która zbiera bardzo pozytywne opinie. Dotyczą one właścicieli, miejsca, obsługi ale przede wszystkim niewygórowane ceny noclegów, które są zadziwiająco niskie, biorąc po uwagę wszystkie dogodności jakie czekają na turystów. Miejsca parkingowe, garaże, dostęp do bezprzewodowego Internetu, do telewizji, pokoje jedno-, dwu- , trzy-, a także czteroosobowe, place zabaw dla dzieci to tylko nieliczne udogodnienia, za które turysta nie nadszarpnie mocno swojego budżetu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>