Historyczne piękno Dusznik-Zdroju

Dawniej przyjeżdżano tutaj dla leczniczych wód mineralnych. Pierwsze o nich wzmianki sięgają XV wieku. Na przestrzeni wielu lat Duszniki Zdrój stały się prawdziwą perełką turystyczną Kotliny Kłodzkiej, a dziś rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna sprzyja odwiedzeniu historycznych zakątków. Przybyłych do tego miasta kuszą liczne promocyjne oferty na przytulne pokoje czy kwatery (zobacz:Duszniki-Zdrój). Obowiązkowym puntem pobytu jest Park Zdrojowy. Z centrum miasteczka prowadzi do niego obsadzona kasztanami Aleja Chopina. Imię wybitnego kompozytowa, na pamiątkę jego pobytu w 1826 toku, nosi też jedno ze źródeł – Pieniawa Chopina, czy też dworek – Teatr Zdrojowy, gdzie odbywa się nieprzerwanie od 70 lat Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W pięknym parku znajdziemy również ukwiecone alejki i zachęcające do odpoczynku fontanny.

Duszniki Zdrój to także wiele pięknych zakątków, związanych z historycznymi momentami i postaciami. Wybierzmy się na spacer po rynku, który zachował średniowieczny układ budynków, natomiast kamienice pochodzą z okresu baroku i renesansu, częściowo odbudowane po pożarze w 1844 roku. Wygląd dawnego centrum miasta, sprzed tego żywiołu, zobaczyć można na rycinie umieszczonej w witrynie jednej z kamienic. Nie brakuje jednak i obiektów starszych. Zobaczyć możemy tutaj ciekawą figurę, przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Floriana i Sebastiana. W 1725 roku została tu postawiona jako podzięka za ocalenie miasta od ognia i zarazy.

Najstarszą budowlą w Dusznikach Zdroju jest kamienica przy ul. Słowackiego 2, u wschodniej pierzei rynku. Pierwotnie wybudowana jako pałac rządzącego miastem rodu, w roku 1598 została zamieniona na zajazd. Pozostałość tej działalności, w postaci otworu, którym podawano bagaże, możemy zobaczyć do dzisiaj. W tej chwili jest to budynek mieszkalny. Innym świadectwem historii jest tablica, która umieszczona została na jednej z kamienic po tym, jak w ówczesnej gospodzie zatrzymał się w 1669 roku abdykujący król Jan Kazimierz. Pierwotnie była napisana w języku niemieckim, w czasach współczesnych dodano jej polskie tłumaczenie. Jak widać obecność sław zachęcała do odwiedzenia przybytku przed wiekami tak samo, jak dzisiaj. Na kamienicy z adresem Rynek 9 widnieje z kolei płaskorzeźba z wizerunkiem Paula Denglera, najbardziej znanego burmistrza Dusznik, który rządził miastem przez 36 lat i w czasach zaborów pozwalał na propagowanie polskiej kultury, a także uczynił z tego miejsca naprawdę znane uzdrowisko. Warto również odwiedzić piękne zabytkowe kościoły, Muzeum Papiernictwa, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, jak wygląda produkcja papieru czerpanego, czy też wybrać się na piesze i rowerowe wycieczki po okolicy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>