Kartuzy – serce Kaszub

Kartuzy są niedużym miasteczkiem leżącym w województwie pomorskim. Posiadają bogatą historię – pierwsze wzmianki pochodzą już z XIV wieku – i kilka zabytków, które na pewno każdy fan podróżowania chętnie odwiedzi. Kameralny klimat tego miejsca sprawia, że jest to także doskonały kierunek chociażby na romantyczny wypad na weekend. Bez większego problemu każdy znajdzie tutaj dla siebie. Być może zakocha się tak bardzo w Kartuzach, że będzie chciał tutaj częściej wracać. Naprawdę warto, bo trudno znaleźć miejsce o podobnym klimacie i walorach. W końcu gościły tutaj chociażby takie znakomitości jak królowie: Zygmunt III Waza i Jan Kazimierz. Ale co konkretnie można tutaj zobaczyć?

Najważniejszym elementem jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano go w XIV wieku. Znajduje się tutaj między innymi gotycki ołtarz z 1444 roku oraz refektarz, przerobiony w 1995 roku na galerię współczesnej sztuki. Na samym ołtarzu zobaczyć można kilka figur, należących między innymi do Jezusa Chrystusa, Maryi, św. Jana Chrzciciela oraz św. Jerzego. Na tylnej ścianie, nad ławkami, znajduje się renesansowa empora. Pierwsze organy pochodzą z 1850 roku, wielokrotnie modernizowane. Rzeczami, na które na pewno trzeba zwrócić uwagę jest tron przeora (celebransa) z bogato zdobionego drewna oraz drewniana chrzcielnica. Tron znajduje się w niszy obok ołtarza po prawej stronie i ozdobiony jest wizerunkiem Boga wskazującego na Jezusa. Chrzcielnica z kolei na swym wieku posiada figurkę świętego Jana Chrzciciela, a jej górną część zdobią twarze aniołów. W kolegiacie znajduje się także wspomniany refektarz, zaadaptowany na potrzeby galerii. Każdego roku można przyjść tam na coroczny koncert,,Zaduszki Jazzowe". Warto pokusić się o wyprawę do pobliskiego sanktuarium w Sianowie. Znajduje się tam niezwykła figurka, która dwukrotnie ocalała z pożaru świątyni. Uznano to za cud i papież Paweł VI zezwolił na ukoronowanie jej papieskimi koronami. Wśród Kaszubów panuje tradycja, że przed ślubem należy odbyć pielgrzymkę do tego miejsca aby szczęściło się w związku. Jeśli chodzi o noclegi, Kartuzy oferują odwiedzającym je ludziom miejsca w hotelach i hostelach. Baza wypoczynkowa, chociaż nie jest przesadnie rozbudowana, zapewni przytulne schronienie na noc (Kartuzy – info) każdemu w dobrych, komfortowych warunkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>