Kaszuby – dobre miejsce na wakacje

Kaszuby są to tereny kulturowe na północy Polski, na pomorzu Gdańskim zaczynające się od obecnego Trójmiasta. Ciągną się od Gdańska, Sopotu, Gdyni aż za Władysławowo, a następnie przez kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód, do granicy z województwem zachodniopomorskim. Kaszubi, czyli rdzenni mieszkańcy tych terenów, liczą sobie na samych Kaszubach 250 000 mieszkańców, co stanowi dość spory procent. Część z nich obecnie znajduje się na emigracji w Kanadzie, gdzie zaprowadziła ich wojna i ciężkie warunki w PRL-owskiej Polsce. Prawdopodobnie znaleźli się oni na tym obszarze przeszło tysiąc lat temu, emigrując z terenów obecnego Podlasia, gdzie mieli oni swoje siedziby.

Tereny obecnych Kaszub są bardzo piękne i przyciągają każdego roku tysiące turystów z całej Polski, a głównie z rejonów rodzimego województwa. Miejsce to może nam zaoferować do zwiedzania tereny obecnego Trójmiasta, tereny Mierzei Helskiej oraz okoliczne miejscowości. Bardzo ciekawą atrakcją turystyczną jest tutaj oczywiście Szymbark, który jest swoistym ośrodkiem informacyjnym o regionie i dzięki temu możemy posmakować regionalnych potraw, napić się tutejszego piwa, pozwiedzać zabytki takie jak Dom Sybiraka, który był zbudowany na wspomnianej Syberii przez zesłańców z całej Polski. Obecnie, możemy tutaj również zwiedzać okopy i tunele z czasów II wojny światowej, dzięki którym przetrwali tu okoliczni partyzanci.

Baza noclegowa tych rejonów jest bliżej nieokreślona ponieważ nie można przedstawić sytuacji dla tak rozległego regionu, jednak należy uznać ją na pewno za bardzo zróżnicowaną. Noclegi (Kaszub) tutaj w zależności od ich formy i miejsca, potrafią być bardzo tanie i wynoszą nawet do 30 zł za domek letniskowy na Helu, jeżeli interesuje nas coś droższego, to możemy wybrać się do sopockich ekskluzywnych hoteli, gdzie najtańszy pokój kosztuje 600 zł za dobę. Wybierając się na Kaszuby pamiętajmy o wcześniejszym zarezerwowaniu miejsca na sen, dzięki temu będziemy mieli pewność, że podczas przyjazdu będzie ono na nas czekało. Pakując się na wakacje pamiętajmy, aby wziąć ze sobą stosunkowo małą ilość rzeczy, dzięki temu będziemy mieli bardzo mały bagaż i jednocześnie nie będzie on nam przeszkadzał podczas podróży do wybranej miejscowości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>