Kościół Miłosierdzia Bożego w Sławie

Gdzie szukać zabytków? Odpowiedź na to krótkie pytanie jest oczywiście równie lakoniczna: wszędzie. Ciekawych miejsc, które warte są zwiedzania powinniśmy szukać dosłownie "wszędzie". Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w każdym mieście roi się od perełek architektonicznych. Nie zwracamy na nie jednak uwagi, ponieważ mimochodem oglądamy je każdego dnia. Warto jednak czasem zatrzymać się i w spokoju podziwiać piękne elementy naszej kultury, za kilka lat może ich już zabraknąć. Oczywiście będąc na wakacjach, również powinniśmy mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nigdy nie wiadomo, kiedy dowiemy się czegoś na temat mało znanej, ale wartej obejrzenia budowli. Nie oszukujmy się, w każdym mieście znajduje się kościół, a nawet kilka. Warto do nich zajrzeć, naprawdę. Nie ma wokół nas lepiej zachowanych dzieł architektonicznych niż właśnie one. Zabudowa sakralna dzięki temu, że cały czas jest użytkowana i remontowana, pozostaje w dobrej kondycji.

Jeśli wybieramy się w tym roku do Sławy, czyli małej miejscowości turystycznej w województwie lubuskim, warto zainteresować się kościołem filialnym p.w. Miłosierdzia Bożego. Ta dziewiętnastowieczna budowla jest jednym z najciekawszych przedstawicieli stylu późnoklasycystycznego, jaki możemy znaleźć w tej części naszego kraju. Sam kościół datowany jest na rok tysiąc osiemset trzydziesty szósty, a jego budowa trwała zaledwie dwa lata. Porównując to do trwania budowy osiemnastowiecznych budowli, zobaczymy znaczny przeskok, ponieważ średni czas ich powstawania wynosił piętnaście lat. Co ciekawe, kościół zlokalizowany jest w centralnej części rynku, z którego rozchodzi się widok na całą starówkę miasteczka. Głównym budulcem wykorzystanym do jego wzniesienia była czerwona cegła, którą później otynkowano. Wnętrze budowli wsparte jest na drewnianych kolumnach. Najciekawszym elementem kościoła jest jednak jego sufit, który przyozdobiono kasetonami.

W mieście znajduje się dużo więcej zabytków, warto więc już teraz zadbać o czas na ich obejrzenie, a także o nocleg {Meteor-Turystyka.pl}. Nie musimy się jednak martwić brakiem wolnych pokoi, ponieważ Sława posiada rozbudowaną bazę noclegową.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>