Łazy – morze i jezioro

Na polskim wybrzeżu roi się od małych, spokojnych wiosek. Często znajdują się one między morzem a innym zbiornikiem wodnym – jeziorem lub zatoką, liczą okołu stu, dwustu mieszkańców, posiadają zróżnicowaną bazę noclegową i równie bogatą historię. Przykładem takiej wioski są Łazy. Leżą między dwoma jeziorami, liczą około 100 mieszkańców. Ich historia rozpoczyna się w średniowieczu, jednak prowadzone tu badania archeologiczne potwierdziły zamieszkanie tych terenów już cztery tysiące jut temu. Najstarsze dokumenty informują o mieszczącej się w Łazach karczmie i przystani. Bliskość kanału granicznego między księstwem sławieńsko-słupskim a biskupstwem koszalińskim spowodowała, że aż do siedemnastego wieku były bardzo ważną i strategiczną miejscowością. Sztorm z 1690 roku zasypał istniejący kanał i jednocześnie utworzył drugi. Tracąc swoją rangę, Łazy stały się zwyczajną wioską rybacką, jakich na polskim wybrzeżu nie brakowało.

Na początku dwudziestego wieku przeszły typową metamorfozę do miejscowości turystycznej. Łazy co roku przyciągają setki turystów. Mała wioska przez kilka letnich miesięcy tętni życiem i kilkukrotnie zwiększa swoją liczebność. Główną atrakcją wsi są warunki naturalne. Położenie między dwoma jeziorami, bliskość morza, wydm oraz oczywiście plaża. Jest ona szeroka, pozbawiona kamieni, a przede wszystkim czysta. Zaraz za plażą znajduje się las sosnowy, który oferuje schronienie w zbyt słoneczne dni. Połączenie tych kilku czynników sprawiło, że w Łazach wykształcił się specyficzny mikroklimat sprzyjający leczeniu chorych dróg oddechowych. Po zachodniej części wsi znajduje się Jezioro Jamno. Kiedyś było ono zatoką, obecnie z morzem połączone jest kanałem. Nad brzegami akwenu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego i przystanie. Również amatorzy wędkowania nie będą zawiedzeni. Jezioro Jamno jest naturalnym środowiskiem występowania sandaczy, węgorzy, szczupaków, leszczy i płoci. Żyje tam też wiele gatunków ptaków, z czego powinni ucieszyć się ornitolodzy. Baza noclegowa miejscowości jest dobrze rozbudowana, podobnie jak baza gastronomiczna. Choć sama wieś jest mała, to znajduje się tu wiele ośrodków i hoteli, które można znaleźć na stronie internetowej meteor-turystyce.pl. Najdalej na północ wysunięty jest Ośrodek Rusałka. Jego największą zaletą jest też bliskość morza- zaledwie 50 metrów. W centrum wsi znajduje się środek Rekreacyjno – Wypoczynkowy "POSEJDON".

One thought on “Łazy – morze i jezioro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>