Myślenice – zagraj w petanque, zjedź downhillem

Na drodze z Krakowa do Tart, gdzie można wybrać się w wiele pięknych miejsc, takich jak Dolina Chochołowska (Informacje o Dolinie), często przejeżdżamy przez małą miejscowość, której dziś chcemy poświęcić uwagę.

Myślenice poza atrakcjami skierowanymi do narciarzy – stokiem narciarskim na Górze Chełm oraz szlakami górskimi wiodącymi w Beskid Wyspowy, ma do zaoferowania także specyficzne dla tego miasta propozycje, spośród których jedną z najoryginalniejszych jest francuska petanque. W mieście działa bowiem nawet Myślenicki Klub Petanque (Informacje o Klubie).

Francuska gra towarzysko-zręcznościowa petanque, nazywana w Polsce świnką albo boule, zdobywa sobie w ostatnich latach coraz więcej wielbicieli i należy do gier najliczniej reprezentowanych na świecie. We Francji, liczba licencjonowanych zawodników petanque wynosi ponad 600 tysięcy. Zasady rozgrywki są proste, zawodnicy rzucają metalowymi kulami – bulami, jak najbliższej ustawionej na środku trawnika lub boiska małej kulki zwanej prosiaczkiem albo świnką. Chodzi o umieszczenie buli jak najbliżej świnki lub wybicie kul przeciwnika. Myślenickie Zarabie, dzięki prężnie działającemu tutaj klubowi miłośników tej francuskiej gry, oferuje dwa profesjonalnie przygotowane kulodromy, na których można całymi dniami prowadzić zacięte rozgrywki na świeżym powietrzu.

Dla zwolenników nieco bardziej ekstremalnych sportów, władze miasta przygotowały trasy downhill na Górze Chełm. To zabawa dla bardziej zaawansowanych, bo zjazd z góry to nie przelewki i przyciąga największych amatorów tego sportu.

Wśród innych aktywności proponowanych są także nowoczesne korty tenisowe ze specjalnie przygotowaną nawierzchnią, które pozwalają na rozgrywki zawodnikom w każdym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.
Jeśli nie tenis to… Szkółka Jazdy Konnej. „Hucuł” oferuje nie tylko naukę jazdy na koniach, ale też różnorodne zajęcia rekreacyjne. Ośrodek prowadzi zajęcia z hipoterapii, a jego położenie w pobliżu kąpielisk i stoku narciarskiego pozwala na połączenie tych dyscyplin ze sobą. W ośrodku dostępna jest także baza noclegowa, w której można spędzić cały ten czas w bliskim otoczeniu koni i przyrody. Jeśli jednak nie korzystamy z oferty w szkółce jazdy konnej, do wyboru mamy inne, różnorodne propozycje spania (noclegi w Myślenicach). Warto też sprawdzić co mają dla nas gospodarstwa agroturystyczne, które klimatem serdeczności i naturalności biją na głowę nawet najbardziej eleganckie pensjonaty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>