Poznański ratusz

Poznań to historyczna stolica Wielkopolski, a aktualnie stolica województwa wielkopolskiego. Pod względem liczby mieszkańców jest to piąte miasto w kraju, a pod względem zajmowanej powierzchni – ósme. Jest to ważny ośrodek kulturalny, naukowy, akademicki, przemysłowy, handlowy i turystyczny. Każdego roku, do Poznania przyjeżdża bardzo wiele osób – studentów, turystów i biznesmenów. Dzięki temu miasto pełne jest dobrej energii i dynamicznie się rozwijające.

Oczywiście odwiedzając Poznań miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest poznański rynek. Znajdziemy tam poza szeroką ofertą gastronomiczną oraz bogatym wyborem ofert noclegowych (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,poznan,0.html) także, a może przede wszystkim, liczne zabytki. To właśnie na rynku znajduje się Ratusz – wręcz wzorcowy przykład architektury renesansowej. Pierwszy ratusz stanął w tym miejscu około 1300 roku, był to jednopiętrowy budynek, w stylu gotyckim, pozostałością po nim są dobrze zachowane piwnice. W wieku XV ratusz przebudowano, na przełomie XV i XVI wieku, dobudowano do bryły budynku wieżę. Pożar z roku 1536 zniszczył ratusz, który w latach 1540-1542 został wyremontowany, lecz jego stan, a szczególnie stan wieży, nadal był niezadowalający (groziło jej zawalenie). W połowie XVI wieku zdecydowano się na dużą przebudowę ratusza, zarówno jeśli chodzi o fasadę, jak i wnętrza. Pracę tę zlecono architektowie Janowi Baptyście di Quadro z Lauguny. W wyniku jego działań ratusz zyskał dodatkową kondygnację, attykę i loggię oraz został rozbudowany w kierunku zachodnim. Po tym remoncie ratusz został wyposażony w nowy zegar oraz koziołki czyli tzw. urządzenie błazeńskie. Zegar wraz z wieżą został zniszczony w roku 1675 przez uderzenie pioruna. Wieżę odbudowano 15 lat później, lecz kolejna ogromna burza w roku 1725 zniszczyła jej hełm. Pod koniec XVIII wieku ratusz przeszedł gruntowny remont i w formie nadanej mu wtedy, przetrwał do dnia dzisiejszego. Szczyt wieży zwieńczono hełmem, a na nim umieszczono białego orła. Na wschodniej ścianie zostały namalowane podobizny królów z dynastii Jagiellońskiej, pod środkową wieżą znalazł się natomiast kartusz z inicjałami Stanisława Augusta. Od roku 1910 do 1913 przeprowadzono kolejny remont, w wyniku którego koziołki powróciły na swoje miejsce. W roku 1945 ratusz uległ poważnym zniszczeniom podczas walk o miasto. Odbudowa nastąpiła w latach 1945-1954. W latach 1992-2002 dokonano kolejnego remontu, który miał na celu przywrócenie wyglądu ratusza z XVI wieku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>