Z Kościeliska do Doliny Chochołowskiej

Na Podhalu jest wiele miejsc, gdzie można przyjemnie spędzić wolny czas. Jednak tylko kilka miejscowości oferuje turystom dostęp do atrakcji, które zadowolą każdego. W Kościelisku mamy wszystko to, czego potrzeba. W kilka minut dojedziemy stąd do Zakopanego, gdzie można wybrać się na Krupówki lub Krzeptówki. Na Gubałówkę oraz do Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej można się dostać podczas przyjemnego spaceru.

We wsi i okolicznych miejscowościach znajdziemy też zabytki, trasy rowerowe i punkty widokowe, skąd rozciągają się przepiękne panoramy Tatr i Podhala. Kościelisko to także doskonała baza noclegowa, gdzie na gości czekają liczne pensjonaty, prywatne kwatery oraz gospodarstwa agroturystyczne. Jeśli chcemy zarezerwować wcześniej miejsce do spania, możemy skorzystać z wyszukiwarki internetowej np. ➨ www.meteor-turystyka.pl/noclegi,koscielisko,0.html. Dolina Chochołowska to bardzo urokliwe miejsce, gdzie można się wybrać na długą wyprawę. Zajmie ona nam niewątpliwie większość dnia, bo jest największą oraz najdłuższą niziną po polskiej stronie Tatr. Jeśli chcemy ją zwiedzić, musimy się najpierw wybrać w miejsce zwane Siwą Polaną. Jest to punkt, gdzie przyjeżdżają busy z Kościeliska, Zakopanego i innych podhalańskich miejscowości. Znajdziemy tu też duży parking, kasy biletowe, bar, sklepy i toalety oraz wypożyczalnię rowerów. Opłaty nie pobiera tu Tatrzański Park Narodowy, ale Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi. Rowerami możemy dojechać wprost na Polanę Chochołowską, ale możemy tam też dojść, a wypożyczony rower zostawić w jednej z dwóch stacji poniżej.

Idąc lub jadąc przez Dolinę Chochołowską miniemy wiele ciekawostek przyrodniczych, m.in. dwie formacje skalne – Niżną Bramę Chochołowską oraz Wyżnią Bramę Chochołowskiej. Przy tej pierwszej znajdziemy tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II oraz drugą, poświęconą księdzu, który uczestniczył w Powstaniu Chochołowskim w roku 1846. Mijając po drodze jeszcze inne skałki oraz stare zabudowania, ostatecznie trafiamy na polanę. Stąd rozpościera się przed nami przepiękny widok na Tatry, w tym m.in. na Mnichy Chochołowskie. To bardzo malownicze miejsce, gdzie można spędzić trochę czasu, a przy okazji zobaczyć też stare chaty oraz kaplicę Świętego Jana Chrzciciela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>